Istoria recentă a ParohieI Udricani – Şantierul arheologic:

Încă din 12 septembrie 2005 a fost deschis un şantier arheologic la Parohia Udricani. În urma cercetării efectuate s-au descoperit peste 25 de cruci funerare, la sud de biserică. După primele săpături au fost descoperite peste 130 de morminte, monede, sigilii, inele, cărămizi inscripţionate, resturi de veşminte preoţeşti, etc. Toate obiectele găsite au făcut obiectul unei cercetări de specialitate, iar rezultatele au fost publicate în anul 2011. Realizarea unui muzeu pe lângă parohie devine astfel necesară şi stringentă. Între 2005 ți 2008 biserica a fost consolidată și restaurate, picturile murale au fost, de asemenea, restaurate.

Ȋn timpul lucrărilor pregătitoare pentru renovarea Bisericii Udricani s-a făcut o descoperire surprinzătoare în timpul săpăturilor. De-a lungul biserici au fost găsite bucăți arheologice utilizabile.

Lucrările au fost imediat oprite și a început cu prudență să sape mai departe. După un timp, sa dovedit că nu numai în cadrul bisericii au fost găsite piese istorice contemporane ci și de jurul biserici pe terenul din jurul acesteia

A urmat o înghețare completă a descoperirilor, și a început munca arheologică, care a avut un rezultat cu adevărat minunat. S-au descoperit sute de piese unice de istorie contemporană, care sunt în prezent stocate în siguranță în Muzeul Municipal după purificare, fotografiere și catalogare.

Ca atare în măsura posibilităților noastre dorim să deschidem un muzeu pentru a prezenta în mod public aceste descoperiri unice.

Monument istoric – Biserica “SFÂNTUL NICOLAE” UDRICANI SAU UDRECAN CLUCER

Structura – Lucrări de restaurare și refacere a vechii structuri