Structura – Lucrări de restaurare și refacere a vechii structuri

Sarcina este de a păstra moştenirea Asezămintelor Udricani. În special, terenul și „azilul de bătrâni Protopopul Teodor Economu”, care au fost confiscate de către stat după 1945, după care au fost recuperate și urmează a fi reconstruite.

În 2005 au început primimele lucrări. Lucrarea la Bicerica Udricani sub supravegherea Ministerului Culturii și de către Biroul de Monumentelor Istorice, au început.

Din 12 septembrie 2005, parohia a fost un loc arheologic. În incinta proprietății Udricani au fost descoperite multe morminte și pietre de mormânt, cu inscripții datând din secolul 1802 pâna în 1816.

De la începutul primelor săpături de peste 130 de morminte, unele monede, sigilii, inele, pietre gravate, au fost găsite porțelan și robe vechi.

La sfârșitul lunii octombrie 2005 a început restaurarea bisericii și picturilor de perete, care a fost aproape complet distruse de un incendiu.

Cele două turnuri din păcate a trebuit să fie demolate pentru că nu mai era posibil să le restaureze. Noile turnurile bisericilor sunt construite și create într-un stil brâncovenesc prin stăpânirea artei vechi de a costrui.

Monument istoric – Biserica “SFÂNTUL NICOLAE” UDRICANI SAU UDRECAN CLUCER

Descoperiri arheologice – Istoria recentă a parohiei Udricani – Şantierul arheologic

Cronologie – Reconstrucția Bisericii Udricani